۰

سواد اطلاعات حقوقی، مهارتی موثر در کاهش معضلات فردی و اجتماعی

تاریخ انتشار
شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۳
سواد اطلاعات حقوقی، مهارتی موثر در کاهش معضلات فردی و اجتماعی
سواد اطلاعاتی یکی از مهمترین پیش‌نیازهای گام نهادن در وادی عصر اطلاعات است. سواد اطلاعاتی به مجموعه توانمندی‌هایی اطلاق می‌شود که افراد را قادر می‌سازد نیاز به اطلاعات را تشخیص دهند و پس از جایابی و دستیابی به اطلاعات مورد نیاز، آنها را ارزیابی کرده و به گونه‌ ای موثر و با رعایت حقوق مالکیت معنوی مورد استفاده قرار دهند.
سواد اطلاعاتی مختص به قشر خاصی از جامعه نیست بلکه برای همه مردم یک جامعه لازم و ضروری است. انسان به عنوان موجودی اجتماعی و به عنوان یک شهروند در زندگی روزمره نیازهایی دارد که پاسخ به آنها مستلزم بکارگیری مهارت­ های سواد اطلاعاتی است. همان قدر که کارکنان دستگاه قضا باید به این سواد مجهز باشند و دانش روز حوزه تخصصی و کاری خود را تشخیص دهند، روش­ های کسب آن را بدانند و از منابع معتبر آنها را تهیه و استفاده کنند، عموم مردم نیز با اتکا به سواد اطلاعات حقوقی می توانند آگاهانه بر بسیاری از مشکلات حقوقی در روابط اجتماعی خود فائق آیند. ایجاد این توانمندی به عنوان یکی از دغدغه های  معاونت فرهنگی قوه قضاییه در سال های اخیر مطرح بوده است.
حجم زیاد اطلاعات، عموما افراد جامعه را در انتخاب و ارزیابی با مشکل روبرو می کند و در بسیاری از موارد توانایی این را ندارند که اطلاعات معتبر را دریافت و از آن در تصمیم گیری­های خود استفاده کنند. بسیاری از آنها حقوق فردی و اجتماعی خود را به درستی نمی­ شناسند و در مواجه با یک چالش ساده حقوقی با معضلات متعددی روبرو می­ شوند و همین معضلات باعث چالش ­های بزرگ­تری می­ شود که کیفیت زندگی فردی و اجتماعی آنها را تحت تاثیر قرار می­دهد. بنابراین در کنار همه ماموریت­ های دستگاه قضا یکی از اقدامات موثر آن می­ تواند افزایش سطح اطلاعات حقوقی مردم جامعه در سطوح مختلف باشد. به مردم بیاموزد که در مواجه با مشکلات، اطلاعات مورد نیاز را از کدام منبع معتبر و در کوتاه­ترین زمان ممکن به دست آورند. در راستای رسیدن به این هدف، معاونت فرهنگی قوه قضاییه سعی کرده است با افزایش آگاهی­ های حقوقی قضایی در قالب برنامه­ های آگاهی­ بخشی همچون ساخت مستندهای قضایی، موشن گرافیک، اینفوگرفیک و ایستگاه ­های مطالعه حقوقی، اطلاعات حقوقی مردم را افزایش دهد.
مناطق کمتر توسعه­ یافته، مناطق جرم­خیز و مناطق روستایی احتمالا کمتر به این اطلاعات دسترسی خواهند داشت. بنابراین لازم است جهت افزایش سواد اطلاعات حقوقی و همچنین اجرای عدالت اطلاعاتی در جامعه، این مناطق نیز در دستور کار قرار گیرند و برنامه­ هایی ویژه آنان طرح­ ریزی و اجرا گردد. همکاری و تعامل با ارگان­ها و سازمان های مردمی همچون نهاد کتابخانه­ های عمومی کشور و همچنین کتابخانه­ های سیاری که به روستاهای محروم و دورافتاده خدمت­ رسانی می­ کنند می­ تواند کمک موثری برای رسیدن به این هدف باشد.
 

* خدیجه مرادی
دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه الزهرا
222
کد مطلب : ۴۹۹۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما